. Eva Ova

Duše prosila motýla, aby ji půjčil svá křídla.
"To nejde," povídá motýl. "Má křídla jsou slabá. Neunesou tíhu lidské duše."
"Nejsem těžká," brání se duše.
Motýl se tedy nechal přemluvit a půjčil ji svá nádherná křídla.
Duše si přála vzlétnout, avšak nešlo to. Ať se snažila, jak chtěla.
S lítostí je vracela a tu si všimla, že jedno křídlo je natržené.
"Ach Bože!" lekla se. "Musím ti pomoci! Musím tvé křídlo zachránit!"
A vznesla se s poraněným křídlem v náručí a letěla pro pomoc.

Eva Ova

Eva Ova

je pseudonym, pod kterým pracuje česká malířka a prozaička. Žije a pracuje v Praze a v posledních letech také na Šumavě, kam ráda utíká od městského shonu a hluku.

Výtvarná cesta / školy

Malování studovala pod vedením Francisca Paneca Cany, profesora Národní umělecké akademie v Havaně na Kubě, Ak. Mal. Ernesta García Peñi a Zaidy del Río, slavné malířky a ilustrátorky.

Umělecká cesta / směřování

Jejími náměty jak v obrazech, tak i v literární tvorbě, je lidská duše se svou snahou najít smysl cesty na zemi, naplnit se krásou – světlem, dojít souladu se vším stvořeným, s Existencí - s Bohem. Jejím mottem je : „Vnější je projev vnitřního.“

Cesta k lidem / výstavy, ilustrace a další výtvarná tvorba

Její první výstava se konala v Havaně v roce 1985. V roce 1989 se vrátila do Prahy, kde kromě umělecké a literární činnosti provozovala galerii Alma Pater, ve které uspořádala více než 60 expozic pro umělce z tuzemska a dalších zemí jako Mexiko, Francie, Chile, Kuba, a další. Mezi její významnější samostatné výstavy patří:

  • Galerie Vire Vent na Montmatre, Paříž, Francie (2005)
  • Arcibiskupský zámek v Kroměříži, Česká republika (2007)
  • Galerie Adlon, Praha (2010)
  • Kaple Marie Magdalény v Mníšku pod Brdy, Česká republika (2014)
  • Kostel sv. Martina ve Zdi (2015)
  • Galerie Altitude v Bratislavě (2016)
  • Galerie Cesty ke světlu (2016)
  • Betlémská kaple v Praze, Česká republika (2019)

V České republice vystavuje také v kolektivních výstavách po celé republice a to buď v galeriích, nebo vzhledem k duchovní tématice jejich obrazů, také v sakrálních objektech. Několik výstav rovněž uvedly některé z pražských hotelů. Její výtvarná díla jsou dnes součástí soukromých sbírek a několika veřejných prostor, ilustrace pak, které patří k nedílné součásti její tvorby, se objevují v časopisech, aktuálně nejčastěji Nový Fénix, Sféra nebo v tvorbě literární ( např. v knize „Cesta za horizont“ či naposledy Cyklický snový zápisník Olgy Plíčkové (2018)

V roce 2003-4 absolvovala kurz malby na keramiku, který rovněž uzavřela výstavou. Realizovala také návrhy na vitráže a dřevořezby, které se dnes nachází v domácích či veřejných interiérech.

Více aktuálních ukázek a informací na Facebooku.