. Eva Ova

Duše prosila motýla, aby ji půjčil svá křídla.
"To nejde," povídá motýl. "Má křídla jsou slabá. Neunesou tíhu lidské duše."
"Nejsem těžká," brání se duše.
Motýl se tedy nechal přemluvit a půjčil ji svá nádherná křídla.
Duše si přála vzlétnout, avšak nešlo to. Ať se snažila, jak chtěla.
S lítostí je vracela a tu si všimla, že jedno křídlo je natržené.
"Ach Bože!" lekla se. "Musím ti pomoci! Musím tvé křídlo zachránit!"
A vznesla se s poraněným křídlem v náručí a letěla pro pomoc.

Eva Ova

Eva Ova

Psát začala velmi časně a potřeba vyjádření se s lety stupňovala. Linie cest její tvorby ale nebyly tak přímé; dlouholetý pobyt v zahraničí i propojení rodinného života s profesním. Malovala v ateliéru Ak. Malíře Francisca Panecy Cany, pracovala jako pedagog na gymnáziu, posléze také galeristka, to vše rozdělovalo její činnosti do širokého nejednotného spektra. Nicméně tvorba byla a je pro ni nepostradatelnou součástí jejího Já a vždy vyvěrala nějakým způsobem napovrch. Nyní se věnuje pouze malování a psaní.

Absolvovala řadu výstav, osobních či kolektivních, u nás i v zahraničí, malovala návrhy na vitráže či dřevořezby, ilustrovala a vydává po řadu let kalendáře a druhým rokem i autorské diáře s vlastními ilustracemi a motty. Vyšly jí dvě knihy prózy, z toho jedna byla nyní přeložena do anglického jazyka k vydání v zahraničí. V současné době dokončila knížku pro děti, kterou plánuje také ilustrovat, podobně jako pracuje na knize pro dospělé, která bude souhrnem tvorby posledních let, kdy pokaždé více propojuje své krátké texty s vlastní akvarelovou malbou. Té se nyní věnuje nejvíce.

Obě její vyjádření přináší motivaci k zastavení se, k rozjímání, k hledání odpovědí nad pravdami obecnými, osobními i těmi mezi nebem a zemí. A slovy paní Hany Němcové, nakladatelky a šéfredaktorky, její tvorba nás navrací na cestu k srdci.

Více aktuálních ukázek a informací na Facebooku.