. Eva Ova

Duše prosila motýla, aby ji půjčil svá křídla.
"To nejde," povídá motýl. "Má křídla jsou slabá. Neunesou tíhu lidské duše."
"Nejsem těžká," brání se duše.
Motýl se tedy nechal přemluvit a půjčil ji svá nádherná křídla.
Duše si přála vzlétnout, avšak nešlo to. Ať se snažila, jak chtěla.
S lítostí je vracela a tu si všimla, že jedno křídlo je natržené.
"Ach Bože!" lekla se. "Musím ti pomoci! Musím tvé křídlo zachránit!"
A vznesla se s poraněným křídlem v náručí a letěla pro pomoc.

Eva Ova

Prozaička a výtvarnice. Žije a pracuje v Praze.

Je původní profesí pedagog, výtvarná studia realizovala v soukromém atelieru Ak malíře a profesora na akademii umění v Havaně Francisca Paneca Cany a při svém pobytu tam konzultovala s dalšími umělci jako Ak. malířem Ernestem García Peňou a neméně slavnou malířkou a ilustrátorkou Ak. mal. Zaidou del Río. Její první výstava se rovněž uskutečnila v Havaně roku 1985. Roku 1989 se vrátila zpátky do Prahy, kde profesně zůstala u pedagogiky a vyučovala v průběhu více než dvaceti let, na dvou pražských gymnáziích.

Navíc vedla také jako umělecká ředitelka dvanáct let pražskou galerii Alma Pater, kde uspořádala na desítky výstav umělcům od nás i ze zahraničí.

Sama vystavovala v kolektivních výstavách na řadě míst v naší republice, v zahraničí se pak zúčastnila kolektivní výstavě ve Forst Mayer na Floridě. Ze samostatných výstav patří k těm významnějším jistě výstava v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, několik výstav v Praze - v galeriích či v interiérech pražských hotelů a v zahraničí výstava v Paříži v galerii Vire Vent na Montmartru.

Kromě malby pracovala také s keramikou a v roce 2003-4 absolvovala kurz malby na keramiku na Varaderu, kde uzavřela svůj kurs keramiky rovněž výstavou, kterou jsme mimochodem mohli shlédnout na satelitním kanále Cubavisión i u nás.

Kromě vlastní tvorby si zkusila realizovat také několik návrhů na vitráže či dřevořezby, které putovaly do soukromých interiérů či několika veřejných prostor.

V roce 2014 se uskutečnila výstava jejich děl v kostelíku Maří Magdaleny v Mníšku pod Brdy, v poutním areálu Skalka. Odkaz ZDE.

Z její literární tvorby jmenujme např. Šlépěje ve stopách na cestě (Triáda, 2010) - soubor padesáti podobenství a krátkých příběhů. Odkaz ZDE.

V roce 2015 ji vyšla kniha poeticko-filosofické prózy: „Cesta za horizont“ (nakladatelství iBalance, která stejně jako její obrazy je o hledání hodnot člověka, které ho navádějí na cestu do vlastního nitra jako pramene možného dobra pro sebe i ke sdílení. Tato kniha byla pokřtěna u příležitosti výstavy autorčiných obrazů v kostele sv. Martina ve zdi (viz. zajímavosti).

V roce 2016 měla Eva výstavy v Galerii Altitude v Bratislavě a v galeriích u Zlatého Kohouta a Cesty ke světlu (galerie Z. Hajného) v Praze.

V roce 2017 se zúčastnila hromadné výstavy obrazů v Galerii Art Linea na Malé Straně v Praze (únor), v Galerii Art Linea v Mariánských Lázních (březen-duben) a v dubnu měla samostatnou výstavu v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši.

V roce 2018 Eva ilustrovala Cyklický snový zápisník Olgy Plíčkové, více na odkazu ZDE a jako ilustrátorka i autorka článků začala spolupracovat s časopisem Nový Fénix, ukázka ZDE.

Ukázky z její výtvarné i literární tvorby, kromě výstavy v Českém Krumlově, jste mohli vidět také v jejím kalendáři na rok 2019.

V tomto roce - 2019 se kromě společných výstav pro Akorus, bude Eva účastnit také např. červnové výstavy V Sezimově Ústí "Krása akvarelu" a v květnu bude mít samostatnou výstavu v Betlémské kapli 18. a 19.5. u příležitosti duchovního kongresu Holistic Europe. Pozvánky najdete v sekci Zajímavosti.

Více aktuálních ukázek a informací na Facebooku.

Eva Ova